Nie każdy cudzoziemiec pożądany w Polsce
Skazanie obywatela innego państwa prawomocnym wyrokiem w postępowaniu karnym może pociągać za sobą brak możliwości wjazdu do naszego kraju lub kontynuowania tu legalnego pobytu.
Wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany (dalej: Wykaz), prowadzi Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zasady dotyczące wpisu do Wykazu, danych w nim umieszczanych oraz możliwości prawnych cudzoziemca uregulowano w ustawie z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 35 ze zm.; dalej: ustawa o cudzoziemcach).
Jedną z często spotykanych podstaw wpisu do Wykazu jest wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu z orzeczonym zakazem wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zakazem wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen. Nie jest to jednak jedyna przesłanka uzasadniająca umieszczenie danych cudzoziemca w Wykazie. Katalog przesłanek umieszczony w art. 435 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach jest zamknięty, co oznacza, że wpis do Wykazu spowoduje tylko spełnienie co najmniej jednej z nich.
Za przestępstwo, ale nie za wykroczenie
Sam fakt wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego, a nawet wydanie wyroku, który nie jest prawomocny, nie skutkuje wpisem do Wykazu. Dopiero prawomocne skazanie cudzoziemca może spowodować umieszczenie i przechowywanie danych cudzoziemca w Wykazie.
Zgodnie z art. 435 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach, znaczenie ma wyrok wydany nie tylko w Rzeczypospolitej Polskiej, ale także w innym państwie obszaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta